niedziela, 30 czerwca 2019

Kursy online dla nauczycieli - czy warto?

Dzisiaj zapraszam Was na kolejny już wpis w ramach blogowej akcji Eduweek #3, tym razem piszemy o rozwoju nauczyciela, dobry temat na początek wakacji :) Wszystkie wpisy naszej akcji znajdziecie tutaj: 

http://edublogi.pl/eduweek/3/

Podobno wiele nauczycieli zastanawia się w tym roku, a konkretnie w te wakacje nad swoim życiem i nad swoją karierą. Kto strajkował to wie, z jakim hejtem spotkaliśmy się i jaki ten czas był dla nas trudny. Szkoły były puste, w środku my, nauczyciele, codziennie, czytając wieści z Warszawy. Dobre wieści jednak nie nadeszły, w bólach zorganizowano egzaminy gimnazjalne, egzaminy ósmoklasisty, nadchodziły matury. Strajk trzeba było zakończyć. Za cały miesiąc w szkole dostaliśmy od 100-700 zł.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że rozwój nauczyciela jest obowiązkowy i każdy nauczyciel chodzi na szkolenia, słucha webinariów, uczęszcza na warsztaty. Wszystkie te szkolenia, konferencje metodyczne i warsztaty wliczają się nam w 40-godzinny tydzień pracy. Często jest to kosztem rodziny - takie kursy odbywają się bowiem po południu "po szkole" lub w weekendy. Często płacimy za nie z własnej kieszeni (ze swojej pensji w szkole 1800-2000 zł na rękę).

Czy kursy online są jakąś alternatywą dla nauczycieli? W internecie jest dostępnych mnóstwo stron z wszelkimi kursami, często za darmo. Ogromna wiedza jest dostępna praktycznie od ręki. Ale czy naprawdę warto? Opiszę moje doświadczenia na tym polu.

Kursy online - gdzie szukać?

1. MOOC /muːk/ - Massive Open Online Course - masowy otwarty kurs online

Kurs taki jest dostępny dla wszystkich, znajdziemy tam wykłady, filmy, ćwiczenia, a także fora internetowe dla uczestników. Jest mnóstwo stron, polecam Wam zwłaszcza te najpopularniejsze:

Coursera

Po zarejestrowaniu mamy darmowy dostęp do kursów. Przykładowe tematy: nauczanie, programowanie w Javie, Chiński dla początkujących, Rynki finansowe, Bitcoiny i kryptowaluta itd. Kursy są darmowe, chyba że chcemy otrzymać certyfikat. Wówczas płacimy około 40-60 dolarów, w zależności od kursu. Kurs przykładowo trwa od 4-8 tygodni, w opisie znajdziemy rozkład materiału, czasami przykładowe filmiki. Kurs oprócz filmów zawiera również materiały do przeczytania, często quizy itd. Często oprócz napisów po angielsku są dostępne także napisy po francusku czy hiszpańsku, nie znalazłam jednak napisów po polsku.

edX 

Na tej stronie możesz zapisać się na kursy online, np. kurs z kosmologii przygotowany przez Australian National University trwa 10 tygodni, przewidywany czas pracy to 3h tygodniowo. Kurs można odbyć darmowo, jedynie jeśli chcemy otrzymać certyfikat to płacimy $50. Do wyboru mamy mnóstwo dziedzin: informatykę, zdrowe odżywianie, finanse, historię USA, inżynierię budowlaną, programowanie, genetykę itd. Są kursy po angielsku, francusku, hiszpańsku itd. Naprawdę jest z czego wybierać!

Udemy

Strona dostępna po polsku, sporo kursów, również bezpłatnych, często dostępne są jakieś zniżki (np. 90%).

KhanAcademy

To strona przeznaczona przede wszystkim dla młodszych uczniów, chociaż jeśli potrzebujemy nauczyć się np. słownictwa matematycznego po angielsku - ta strona jest też dla nas, nauczycieli i rodziców. Dużo kursów z matematyki, przyrody, historii, informatyki itd. Wszystko darmowo.


Ted Ed

TEDa znają wszyscy. A tutaj znajdziecie 10 najlepszych blogów z propozycjami lekcji o wykładach z TED: http://superteachers.pl/20-or-more-great-sites-with-ted-lesson-plans
Ted Ed to z kolei krótkie filmiki, a dodatkowo artykuły, dyskusja i quiz. Dobre dla nauczycieli na lekcje lub aby poszerzyć naszą wiedzę ogólną.

Open University

Znajdziemy tu sporo darmowych kursów, z tego, co widzę również z darmowymi certyfikatami. Tematy są najróżniejsze, można dowiedzieć się czegoś o Goyi, cesarzu Hadrianie, są tam też kursy językowe na różnych poziomach. Kursy są raczej krótkie - to też duży plus. Na YouTube znajdziecie również cały kanał: OpenLearn from the Open University.

Open Culture

Dużo darmowych kursów po angielsku z różnych dziedzin (filozofia, fizyka, matematyka, religia, politologia, chemia, informatyka itd.).

Copernicus College
To pierwsza strona po polsku, powstała we współpracy Copernicus Centre (wydawnictwo, które wydaje książki filozoficzne i naukowe, m.in. prof. Michała Hellera) z Uniwersytetem Jagiellońskim. Dużo wykładów dotyczy właśnie filozofii, nauki, historii.


Jest jeszcze FutureLearn - ale tu płacimy 269 dolarów za rok dostępu. Jest też Udacity, tutaj znajdziemy przede wszystkim kursy dla programistów.

2. TEFL 

Nie mogę nie wspomnieć o kursie, który sama ukończyłam. Już kilka razy pisałam o TEFL-u, a Wy bardzo często mnie o to pytacie. Okazuje się bowiem, że mało kto chyba w Polsce kończy taki kurs, a jeszcze mniej osób o nim pisze w polskim internecie. Piszecie w komentarzach, pytacie na Facebooku, ostatnio nawet dzwonił do mnie jakiś pan z Irlandii (Polak), który chciałby skończyć TEFL-a. Może powinnam pomyśleć o jakiejś prowizji za polecanie tego kursu?

Ale - do rzeczy. TEFL w instytucji, gdzie go robiłam, jest dostępny w dwóch formach - po pierwsze kompletnie online, po drugie 100h online + 20h stacjonarnie (tzw. wersja combined). Ja kończyłam tę drugą wersję, na weekend pojechałam do Pragi, gdzie poznałam fantastycznych ludzi i piłam dobre czeskie piwo w Letna Park. Teraz na TEFL Academy są już poszerzone kursy - w sumie 168h, cena jest również wyższa.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o kursie to tutaj moje wcześniejsze wpisy:
Gdzie zrobić certyfikat TEFL + recenzja
Certyfikat TEFL w pytaniach i odpowiedziach? 
Podsumowania, plany i... co dalej z blogiem?

Po co nam TEFL? Jeśli masz już dość polskiej edukacji państwowej to możesz zrobić certyfikat i uczyć np. w krajach azjatyckich, arabskich, południowoamerykańskich, w Hiszpanii, Portugalii, czy w Czechach. W Polsce certyfikat ten raczej nie jest rozpoznawany, o TEFL-u mówi się czasami na forach szkół językowych, aby szukać na tych stronach lektorów z całego świata. Ja zrobiłam ten certyfikat ponieważ - jak już kiedyś chyba pisałam - chciałam wyjechać zarabiać w dirhamach, jednak po różnych zawirowaniach póki co zostaliśmy w PL. Jeśli jeszcze nie wiecie, czy chcecie gdzieś jechać - zapiszcie się na newsletter TEFL Academy (Sign up for TEFL job alerts!) lub po prostu przejrzyjcie tam oferty pracy na całym świecie.

3. Kursy blogerów

Nauczyciel też człowiek, może robić kursy, które nie dotyczą wyłącznie nauczania i języków. Można robić kursy dostępne w internecie, przygotowane przez blogerów i coachów. Są to kursy o asertywności, organizacji czasu, prokrastynacji, tworzeniu kursów online, grafiki itd. Można znaleźć dowolne kursy. Mogę polecić kurs Ariadny o tworzeniu kursów online http://ponitceariadny.pl
ponieważ sama go przeszłam. Poza tym obserwuję też m.in. Andrzeja Tucholskiego, Kamilę Rowińską i Olę Budzyńską. Kursów jeszcze u nich nie robiłam, ale mają dużo darmowych materiałów przed kursami. 

Jak zrobić kurs?

Nie wiem, czy wszyscy sobie zdają sprawę, że najtrudniejsze w samodzielnym przejściu kursu jest CZAS. A ściślej - samodyscyplina i to, ile czasu poświęcimy na kurs. To, czy nam się za szybko nie odechce. Bo co innego, gdy musimy iść gdzieś do szkoły, na kurs, kiedy jesteśmy umówieni z nauczycielem, a co innego, gdy wystarczy włączyć kurs w dowolnym momencie. Przecież zawsze jest coś ciekawszego do zrobienia, zwłaszcza jak się ma Netflixa, albo gdy jesteśmy bardzo zmęczeni po pracy. Na TEFL przykładowo miałam czas w wakacje, ale też musiałam mieć reżim, odmierzałam sobie czas i planowałam, ile dziennie będę robić kurs. Dobrze jest, gdy goni nas jakiś deadline lub temat nas wciąga. Ale to nie zawsze się zdarza. Dlatego - przestrzegam, jeśli wiecie, że nie macie zbyt dużo samodyscypliny to na początek wybierzecie jakiś darmowy, krótki kurs online i sprawdźcie, jak Wam pójdzie. Dopiero później rzucajcie się na droższe i dłuższe, bardziej wymagające kursy :)

Czy warto?

Aby tytuł tego posta nie był tylko clickbaitowy, muszę w końcu odpowiedzieć na pytanie czy warto? Myślę, że tak, warto się rozwijać, warto zgłębiać nową wiedzę, warto się uczyć. Dlaczego? Czy tylko po to, aby zdobyć nowy papierek i mieć co wpisać do CV? Nie, nie tylko. Nie wiem, jak Wy, ale ja bardzo lubię się uczyć, lubię poznawać nowe opinie i nowych ludzi. Czuję wewnętrzną satysfakcję. To mnie motywuje i pcha w kierunku kolejnych kursów, dalszego zdobywania wiedzy. Oczywiście, trzeba mądrze wybrać kurs, ewentualnie spróbować kilku (ale nie na raz) i zaplanować sobie trochę czasu na jego ukończenie.

Good luck!

Jeśli macie jakieś pytania co do kursów - piszcie w komentarzach. A może polecacie konkretne kursy online - nie tylko dla nauczycieli?

Pamiętajcie o moim Facebooku i Instagramie.

Co jeszcze przeczytać? Przeczytajcie wpis Ani z English-Nook o FutureLearn oraz Courserze.
Bardzo przydatny może też być artykuł Moniki How to complete an online course?

Moje wcześniejsze wpisy w ramach akcji: EduWeek#2 - Wszystko o lekcjach kulturowych oraz EduWeek#1 - Egzamin ósmoklasisty - Jak ogarnąć funkcje językowe?

czwartek, 30 maja 2019

SONG: Beyoncé - Daddy Lesson [pdf]

Dzisiaj proponuję Wam lekcję na podstawie piosenki Beyonce - Daddy Lessons. W internecie gdzieś dostępna jest ta piosenka, na pewno znajdziecie ją na portalu Tidal (pierwszy miesiąc za darmo). Podoba mi się ta piosenka, ponieważ jest skoczna, taka w stylu country.





PLIK DO POBRANIA TUTAJ: [PDF]

niedziela, 28 kwietnia 2019

Wszystko o lekcjach kulturowych

Dzisiaj po długiej przerwie, po strajku, po egzaminach, po zimie i po wielu innych wydarzeniach w moim życiu (stąd ta przerwa) - zapraszam Was na wpis dotyczący czegoś, o co zawsze mnie pytacie. Wiem, że nauczyciele (którzy pracują znacznie więcej niż mityczne 18h tygodniowo) często szukają inspiracji na lekcje kulturowe. Zdarza się, że w niektórych podręcznikach mamy coś na temat kultury, życia codziennego czy historii Wielkiej Brytanii i innych krajów anglojęzycznych, jednak często to nie wystarcza. Wiedza ta jest wymagana zarówno na konkursach z języka angielskiego, jak i na egzaminach. My blogerzy - wychodzimy na przeciw tym potrzebom i przez cały weekend co godzinę publikujemy wpisy na ten temat w ramach akcji EduWeek #2.

EduWeek #2
EduWeek #2

Tak się składa, że już wiele razy pisałam o kulturze krajów anglojęzycznych. W roboczych postach mam również kolejne wpisy, które muszę dokończyć. Podobnie, jak zrobiła to Ania z English-Nook, przypomnę Wam moje wpisy. Możecie z nich korzystać przygotowując wiele swoich lekcji kulturowych, zajęcia na kółka zainteresowań czy na konkursy.



To jest post, z którego chyba najbardziej jestem dumna. Jest to długa lista książek, które posiadam lub pracuję nad tym, aby mieć je w swojej biblioteczce. Nie jest pełna, bo to niemożliwe, ale jeśli znacie jeszcze jakieś godne polecenia tytuły - to śmiało napiszcie o nich w komentarzach. Na końcu wpisu można pobrać również pdf z listą tych książek do odhaczenia :)
  • Pytania na konkurs
Dawno temu na bloga wrzuciłam zbiór pytań na temat krajów anglojęzycznych, które śmiało możecie wykorzystać przygotowując szkolne konkursy wiedzy o USA, UK, Australii, Irlandii itd. Tutaj znajdziecie linki:
Część 1 - odpowiedzi Część 2  Linki Cześć 3
W tym wpisie przedstawiłam kilka książek o Londynie dla dzieci. Wszystkie są po angielsku i wszystkie zostały wydane przez Wydawnictwo Usborne. Jak pewnie wiecie, jestem reprezentantką i dlatego można zamawiać u mnie te książki. Wpis chcę również uzupełnić, bo oczywiście nie są to wszystkie dostępne książki o Londynie. Jeśli i Wy jesteście zainteresowani sprzedażą książek Usborne, kupnem dla siebie, do swojej szkoły językowej, czy nawet kawiarenki - zapraszam do kontaktu, chętnie o wszystkim Wam opowiem :) Książki
W niedzielę wielkanocną Królowa skończyła 93 lata! Ten wpis odpowiada na 10 najważniejszych pytań na temat Elżbiety II. Klikajcie!
Oto moje wykonanie bułeczek/ciasteczek Scones pieczonych według przepisu z książeczki na temat UK. Bułeczki piecze się bardzo szybko, podaje na gorąco z masłem i dżemem. Enjoy the meal!
  • Niedziele i święta
Od początku istnienia bloga (czyli już 10 lat!!!) przybliżałam Wam sposób obchodzenia świąt i ważnych dni w Anglii, Stanach, a nawet w Australii. Zapraszam do przejrzenia tych wpisów:
St. Patrick's Day 
St Patrick's Day 2
Easter in Britain
Easter in Australia
All Fools' Day
Pancake Day
Independence Day
Happy Halloween
Halloween
Gunpowder Night
Thanksgiving Day 
Black Friday 
Christmas in Britain 

Tutaj znajdziecie moją krótką recenzję ciekawej książki o kulturze Wielkiej Brytanii.


To wpis o najpopularniejszych stereotypach dotyczących mieszkańców Anglii oraz krótki opis książki "How to be an alien".

Garść informacji i filmiki o Szekspirze.

  • Moja wycieczka do Londynu

Część 1 i Część 2 mojej wycieczki do stolicy Wielkiej Brytanii. Znajdziecie tam wiele ciekawostek historycznych i kulturowych, a także inspiracje turystyczne :)


To wpis o tym, co należy wiedzieć, jadąc po raz pierwszy do kraju Szekspira. Wpis powstał w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata".

Zbiór najpopularniejszych historycznych filmów, które gorąco polecam.


To chyba już prawie wszystkie wpisy, które powstały na moim blogu w ciągu tych ostatnich 10 lat. Wiele jeszcze się nie napisało.
--

Jakie wpisy już się tworzą?

W przygotowaniu są wpisy o Apple pie, które piekłam na święta, American pancakes - doskonałe na śniadanie, a także o książce Londyn, którą bardzo powoli czytam od stycznia (książka ma prawie 1000 stron). W ogóle to marzy mi się pdf z przepisami kulinarnymi z anglosaskiego kręgu kulturowego, ale nie mam czasu go zrobić. Robię również prezentację o Brexicie i może zdążę do Halloween ;)

Wszystkie linki do wpisów oraz opis akcji znajdziecie na stronie EduWeek #2
Napiszcie w komentarzach, z czego Wy najczęściej korzystacie przygotowując lekcje i konkursy wiedzy o krajach anglojęzycznych :)

Wszystkie blogi biorące udział w naszej akcji:


Jeśli chcecie być na bieżąco z nowymi wpisami - dołączcie do fanów mojej strony na Facebooku. Obserwujcie mnie również na Instagramie. Możecie również zapisać się na mój newsletter (u góry po prawej stronie).




niedziela, 24 lutego 2019

Egzamin ósmoklasisty - jak ogarnąć funkcje językowe

Przez całą sobotę i niedzielę trwa pierwsza edycja blogowej akcji EduWeek #1. Co chwilę publikujemy jakiś nowy post o egzaminie ósmoklasisty. Wszystkie linki znajdziecie tutaj:


http://edublogi.pl/eduweek/1/?fbclid=IwAR0wuyMjloft60zbt5AzMRI62nNKLukd3qevZi-ekbBPi6uGGpKYAa_DZ7s
 

Przypomnę również mój wcześniejszy wpis, w którym wymieniałam wszystkie dostępne wtedy repetytoria i podawałam linki do przykładowych arkuszy egzaminacyjnych. Post znajdziecie tutaj:

http://www.angielskiblog.pl/2018/03/egzamin-osmoklasisty-z-angielskiego.html


 

1. Frytki

Od razu napiszę, że frytki na języku angielskim to nie jest mój pomysł. Wymyśliła je prawdopodobnie Ania z English-Nook, a później pomysł ten był wielokrotnie kopiowany i modyfikowany. O funkcjach językowych jako frytkach usłyszałam na którymś webinarium chyba Asów z klasy lub DOS-Elt.

Jak stworzyć własne frytki z funkcjami językowymi? Najpierw przygotujmy sobie opakowanie na frytki. Podobno można iść do McDonald i bez problemu dostaniemy kilka opakowań. Jeśli jednak nie chcemy lub nie mamy czasu, można samemu wydrukować sobie np. na czerwonym papierze.

Szablony do pobrania tutaj:
Template 1
Template 2
Template 3

Gdy mamy już opakowanie, musimy usmażyć nasze własne frytki. W tym celu ściągamy przygotowany przeze mnie plik, drukujemy na żółtym papierze, laminujemy i wycinamy.


POBIERZ PLIK

Jak grać?
Możemy grać na różne sposoby. Jest to dobre ćwiczenie na rozgrzewkę, albo na koniec lekcji, jako wypełniacz. Można też zrobić całą lekcję z teleturniejem, podczas którego powtarzamy funkcje językowe.

1. Każdy uczeń wybiera jedną frytkę i tłumaczy ją na polski.
2. Każdy uczeń wybiera jedną frytkę i opisuje sytuację, w której użylibyśmy danego zdania (po polsku).
3. Dzielimy klasę na drużyny, które konkurują ze sobą. Za poprawną odpowiedź - otrzymują jeden punkt.

2. Funkcje językowe - test

Do pobrania macie również krótki test z funkcji językowych. Można wydrukować i zrobić go nawet jutro ;) Jest to plik, który już wcześniej publikowałam w ramach przygotowania do egzaminu gimnazjalnego, w którym również pojawiały się funkcje językowe.

 

3. Quizlet - zestaw częstych słówek
 

Pewnie znacie Quizlet. Z tej strony do nauki słówek można korzystać zarówno w klasie na tablicy interaktywnej, jak i zachęcić uczniów, aby ćwiczyli w domu. Jeśli wpiszecie "Egzamin ósmoklasisty" to wyskoczy Wam mnóstwo różnych zestawów - słownictwa opracowanego działami, również funkcji językowych i innych. Ja natomiast stworzyłam dla Was zestaw z typowymi słówkami, które pojawiają się bardzo często w zadaniach na słuchanie oraz czytanie. Np.:
John is calling Mary to:
a) inform her about the meeting.
b) cancel the meeting.

c) ask her for advice.

Te i inne słówka znajdziecie właśnie w moim zestawie. W sumie 19 słówek.
Enjoy!
 
https://quizlet.com/_66f5d1 

A Wy? Jak przygotowujecie Waszych uczniów do egzaminu ósmoklasisty? Napiszcie w komentarzu